توصیه هادرمان خانگی

تب کودکان

۱۰ راه درمان خانگی تب کودکان

تب معمولا شایعترین نگرانی است که والدین به خاطرآن فرزندان خود را به بخش اورژانس یا مراقبت فوری منتقل می کنند

تب به تنهایی تهدید کننده حیات نیست، مگر آنکه با شدت زیاد و پایدار باشد.
در بیشتر موارد، هیچ جای نگرانی در مورد تب وجود ندارد، زیرا تب معمولا واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن به یک ویروس یا عفونت باکتریایی است. اکثر کودکان سالم می توانند به خوبی تب را تحمل کنند.

تب کودکان
تب کودکان

کودکان معمولا از یک درجه تب پایین یا درجه بالا رنج می برند. در مورد تب درجه پایین، دمای بدن کمی بالاتر از حد طبیعی است.
این دما به طور کلی ۳۴درجه سانتیگراید است

از سوی دیگر، تب بالا در کودکان بالای ۳ ماه، درجه حرارت رکتوم ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸٫۹ درجه سانتیگراد) یا بالاتر است

بعضی از دلایل معمولی که کودکان  دچار تب میشوند شامل عفونت های باکتریایی، عفونت های ویروسی، عوارض جانبی داروها، استفاده از داروهای غیرقانونی و بیماری های مربوط به قرار گرفتن در معرض گرما و آلرژی ها است.

دلایل اضافی برای تب عبارتند از: واکنش بدن به ایمن سازی یا واکسن، عفونت گوش، عفونت های دستگاه ادراری و برخی بیماری های التهابی خاص. تغییر ناگهانی در آب و هوا و شیوه زندگی غیر بهداشتی نیز ممکن است به تب کمک کند

علائم تب در کودکان:

علائم عمومی مرتبط با تب در کودکان شامل: خلط، درد، سردرد، عرق کردن یا احساس گرسنگی، از دست دادن اشتها، کم آبی، ضعف یا کمبود انرژی، و معمولا احساس بدی است. همچنین دربچه های کوچک ممکن است تحریک پذیر، سفت کننده، آرام و اغلب گریه کنند

معمولا تب نگرانی جدی نیست، و زمانی که کودکان دارای تب هستند، همیشه نیازی به دارو برای کاهش آن ندارند. برای کمک به کودکتان می توانید از برخی از داروهای خانگی استفاده کنید. این داروهای طبیعی می توانند از سیستم ایمنی بدن حمایت کنند و سطح راحتی کودک را افزایش دهند

احتیاط:

 شما باید فرزند خود را به سرعت به پزشک یا اورژانس برسانید اگر تب بسیار زیاد است (بیشتر از ۴۰ درجه سانتیگراد) یا بیشتر و علائم مانند لرزش یا تکان دادن غیر قابل کنترل، دندان های تیزهوش، مشکل تنفس، اشتباه گرفتن یا به نظر می رسد فلاپی یا شکایت درد پا. همچنین اگر کودک شما کمتر از ۳ ماهگی داشته و تب داشته باشد، با پزشک هم تماس بگیرید.

عکس

در این مقاله که توسط تیم بزرگ مجله سلامت نیوشانیک نوشته شده است ۱۰ درمان خانگی برای تب در کودکان وجود دارد.

۱٫فشرده سازی سرد

تب
تب

 برای کاهش دمای بدن، خنک کردن بدن از خارج بسیار موثر است .

هنگامی که فرزند شما تب را ایجاد می کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دستمال مرطوب خیس  بر روی پیشانی او قرار دهید. با این کار دمای بدن به پارچه خیس داده میشود و تب را از بین می برد و دمای آن به سرعت کاهش می یابد.

یک لیوان آب سرد را در یک کاسه قرار دهید.

یک پارچه را در آب بزنید و اضافه آب پارچه را بگیرید.

 پارچه مرطوب را روی پیشانی کودک خود قرار دهید.

 هنگامی که پارچه گرم می شود، آن را بردارید و دوباره تکرار کنید.

 این کار را تا زمانی که تب به اندازه کافی کاهش یافته باشد تکرار کنید.

 نکته: از آب بسیار سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن شود.

۲٫حمام ولرم

 هنگامی که کودک شما تب را ایجاد می کند، می توانید آنها را حمام با آب ولرم کنید.

 یک حمام ولرم برای تنظیم دمای بدن کمک می کند.

 این همچنین به کودک شما کمک خواهد کرد که به آرامش برسد و بهتر بخوابد، که برای بازیابی سریع تر لازم است. با این حال، از حمام با آب سرد اجتناب کنید زیرا می تواند بدن را به تلاش برای افزایش ترموستات داخلی (افزایش دمای بدن) بیشترکرد.

مطالعه ۲۰۱۸ منتشر شده در مجله بین المللی تحقیقات کاربردی گزارش می دهد که غوطه دادن بدن یا بخشی از بدن در حمام آب باعث گردش خون می شود و دمای بدن را کاهش می دهد.

شما می توانید فرزند خود را به حمام حمام بخار و یا حمام اسفنجی بسپارید، بسته به اینکه برای کودک شما کدام راحت تر باشد. این کار را ۲ یا ۳ بار در روز انجام دهید.

۳٫سرکه سیب

 

 سرکه سیب یک راه بسیار ارزان و بسیار موثر برای کاهش تب کودک است. سرکه سیب کمک می کند تا تب را به سرعت کاهش یابد، زیرا اسید موجود در آن کمک می کند تا گرما را از پوست خارج شود.

 علاوه بر این، داشتن مواد معدنی غنی، کمک می کند تا مواد معدنی را که به علت تب از بدن خارج می شوند، دوباره پر کنند.

مطالعه ۲۰۱۲ که در مجله بین المللی علوم پرستاری منتشر شده است گزارش می دهد که شما می توانید سرکه را برای درمان تب که می توانید به سرعت درجه حرارت بیمار را کاهش دهید  استفاده کنید.

½ فنجان سرکه سیب بدون فیلتر،را در آب حمام بریزید. ۵ دقیقه در حمام کودک را خیس کنید. و اگر  درجه حرارت بدن زیاد است، تکرار کنیدتا دما پایین بیاید.

یک پارچه را در مخلوطی از سرکه سیب و دو قسمت آب سرد خیس کنید. و آن را روی پیشانی کودکتان قرار دهید. هنگامی که پارچه گرم می شود، آن را با یک پارچه جدید تعویض کنید. تا زمانی که تب کاهش یابد، تکرار کنید.

یکی دیگر از گزینه ها این است که ۱ قاشق چای خوری سرکه سیب سرخ نشده و یک قاشق غذا خوری عسل را به یک لیوان آب اضافه کنید. آن را به فرزند خود بدهید تا دو بار در روز بنوشید.

۴٫مایع بیشتر

 برای کودکان مبتلا به تب، مهم است که مصرف مایع خود را افزایش دهند.

 مایع ها کمک می کند آنها را خنک و مایع از دست رفته از طریق عرق را جایگزین کند. این کار از کمبود آب جلوگیری می کند، که ممکن است منجر به عوارض مختلف دیگر و تاخیر در بهبودی شود.

این درمان حتی برای تب مکرر نیز مفید است. یک مقاله که در سال ۲۰۱۷  در PLOS ONE منتشر شد میگوید که  مصرف  مایعات در بیماران مبتلا به تب مکرر  باعث کاهش تقاضای ملاقات در بیمارستان و تزریق داخل وریدی شده است .

 

شیر خامه ای، آب نارگیل، آب میوه های خانگی، میوه های غنی از آب، سوپ، یخ و ماست می تواند به کودکان نیز داده شود

با توجه به تب و ناراحتی های مرتبط کودکان ممکن است در یک زمان مقدار زیادی مایعات را رد کنند. بنابراین، به آنها به صورت جرعه جرعه مایعات بدهید. 

۵٫اطفال خود را در یک محل خنک نگه دارید

هنگامی که کودک شما دارای تب است، شما باید آنها را در یک مکان خنک نگه دارید.

 دمای اتاق نباید بیش از حد گرم و یا خیلی سرد باشد. سعی کنید اتاق کودک خود را در دمای مناسب بین ۷۰ درجه و ۷۴ درجه فارنهایت نگه دارید (۲۱٫۱ درجه سانتی گراد تا ۲۳٫۳ درجه سانتیگراد).

 با استفاده از پنکه، اتاق را در یک  درجه تنظیم  نگه دارید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که فرزند شما به طور مستقیم جلوی پنکه نمی خوابند

 با استفاده از یک تهویه مطبوع، درجه حرارت را در سطح پایین نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما دچار لرزش نیست، زیرا این می تواند دمای بدن را افزایش دهد

 از استفاده  بخاری اجتناب کنید زیرا ممکن است کودک شما بیش از حد گرم شود.

بسته شدن فرزند بیمار با لایه های لباس یا پتو های اضافی باعث می شود که دما از بین برود و یا حتی افزایش یابد.

۶٫ریحان

Basil Leaves 299x200 - تب کودکان

 ریحان یک گیاه موثر برای کاهش تب در کودکان است .

ریحان دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد باکتری است که می تواند به دفع  باکتری هایی که ممکن است باعث تب شوند کمک کند. علاوه بر این، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند که برای فرآیند بهبودی مهم است.

تعداد انگشت شماری از برگ های ریحان را در ۲ فنجان آب قرار دهید. آب را بجوشانید تا محلول به نصف کاهش یابد. کمی عسل  اضافه کنید و آن را به کودک خود بدهید،  این کار را  چند بار در روز انجام بدهید.

شما همچنین می توانید  برگ ریحان کاملا شسته شده را با غذا بخورید.

 

۷٫زنجبیل

turmeric tea 01 - تب کودکان

 یک روش خوب برای درمان تب کم، استفاده از زنجبیل است .

 زنجبیل به بدن کمک می کند گرما را از بین ببرد، که به نوبه خود باعث کاهش تب می شود. خواص ضد باکتری و ضد ویروسی آن در برابر هر گونه عفونت موثر است. به علاوه، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند که در فرآیند بازیابی کمک می کند.

۲ قاشق غذا خوری پودر زنجبیل را به یک وان آب  اضافه کنید. کودک خود را در این حمام آب برای ۱۰ دقیقه خیس کنید. پودر را خشک کنید و کودک خود را به طور کامل با پتو پوشانید. به زودی، کودک شما عرق می کند و تب پایین می آید.

یکی دیگر از گزینه ها این است که با  مخلوط ½ قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی، ۱ قاشق چای خوری آب لیمو و ۱ قاشق غذاخوری عسل. این را به کودک خود بدهید ۲ یا ۳ بار در روز تا زمانی که تب از بین رفته باشد.

۸٫سفیده تخم مرغ

تب
تب

 شما همچنین می توانید از سفیده  تخم مرغ برای کاهش دمای بدن استفاده کنید.  سفیده تخم مرغ می تواند بلافاصله تب را از سر به پا بکشاند. سفیده تخم مرغ یک ژل سرد است که می تواند گرما را جذب کند و دمای را کاهش دهد.

زرده تخم مرغ را جدا کنید.

 سفیده تخم مرغ را به مدت ۱ دقیقه بهم بزنید.

 حوله  را در آن خیس کنید حوله خیس شده را روی کف پاها قرار دهید.

 جوراب ها  را میتوانید در این مایع خیس و به پای کودک کنید.

 هنگامی که پارچه خشک شود و گرم شود، آنها را با موارد جدید جایگزین کنید.

 تکرار کنید تا تب به سطح ایمنی کاهش یابد.

هنگامی که درجه حرارت به سطح امن برسد، درمان را متوقف کنید و بگذارید کودک شما به طور طبیعی با بیماری مبارزه کند

۹٫تغذیه سالم در فاصله زمانی منظم

 

تغدیه سالم
تغدیه سالم

 تغذیه غذاهای سالم به فرزندتان ضروری است تا به آنها کمک کنید که از بیماری خود رنج نبرند.

از آنجا که بدن از تب تبعیت می کند، مهم است که رژیم غذایی خاصی را برای تغذیه مناسب فراهم کنید. یک رژیم غذایی خوب نیز کمک می کند تا مایعات و الکترولیت های بدن را متعادل سازد و سیستم ایمنی را تقویت کند.

رژیم غذایی توصیه شده برای کودک شما  با کالری بالا، حاوی پروتئین بالا، کم چرب و با مایع بالا است

سوپ استخوان یا سوپ مرغ با سبزیجات، بهترین گزینه برای کودک شماست.  استخوان حاوی مقدار زیادی غضروف است که به تولید گلبول های سفید پوست کمک می کند که از عفونت های بدن محافظت می کنند. همچنین، به راحتی قابل هضم است.

گیاهخواران می توانند  سوپ هویج و سایر سوپ سبزیجات سالم بخورند.

غذاهایی با کربوهیدرات بالا باید در رژیم غذایی کودک شما موجود باشد تا نیازهای انرژی بدن را تامین کند. غذاهای تند، چربی و فیبر بالا باید اجتناب شود زیرا هضم آنها مشکل است

به دلیل فقدان اشتها، انتظار نداشته باشید که فرزندتان مقدار زیادی غذا بخورد. 

۱۰٫استراحت و خواب

تب کودکان
تب کودکان

هنگامی که فرزند شما استراحت می کند، بدن می تواند انرژی را برای بهبودی اختصاص دهد، نه به منظور توزیع آن برای مقابله با فعالیت های دیگر.

همچنین، با خوابیدن بدن انرژی و زمان لازم برای مبارزه با میکروب های ورودی را دارد. بنابراین، مهم است که شما  استراحت و یا خواب داشته باشید.

اگر کودک تمایلی به خواب نداشته و یا نمی تواند در مدت زمان طولانی در یک محل نشسته باشد، فعالیت هایی  مانند رنگ آمیزی، حل پازل ها یا بازی با یک اسباب بازی مورد علاقه را محدود کند.

شما همچنین می توانید تلویزیون را تغییر دهید و  فیلم مورد علاقه فرزند خود را تماشا کنید.

نکات اضافی

 پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کنند اگر کودک شما عفونت باکتریایی داشته باشد که باعث تب می شود. آنتی بیوتیک ها نمی توانند برای درمان عفونت های ویروسی استفاده شوند.

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما در هیچ فعالیت شدید شرکت نمی کند، زیرا این می تواند درجه حرارت بدن را افزایش دهد.

 هرگز آسپیرین برای کودکان یکساله نباید به عنوان یک دارو شناخته شود. این ممکن است خطر یک بیماری نادر، اما کشنده را به نام سندرم رید افزایش دهد.

فرد مبتلا به تب را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

 از قرار گرفتن بیش از حد در مکان های عمومی اجتناب کنید، زیرا آلودگی به بدن ضعیف  آسیب می رساند.

 سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را مهار می کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودک شما در معرض سیگار کشیدن یا سیگار کشیدن دیگران قرار نگیرد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن