محصولات پسندیده شده توسط شما

محصولات انتخاب شده برای مقایسه

محصولی اضافه نکردید !

مزاج چیست؟جمعه 20, مهر 1397

مزاج

مزاج چیست؟

مزاج عبارت است از حالتی که در اثر واکنش متقابل اجزای ریز مواد به وجود می آید.در این واکنش تقابل،قسمت زیادی از یک یا چند ماده با بخش زیادی از ماده با مواد متخالف با هم می آمیزند(بر هم تاثیر می کنند) و از این آمیزش یا تاثیر،کیفیت متشابهی حاصل می شود به نام مزاج لذا میتوان چنین گفت که مزاج حالت فعالیت کل بدن یا اجزای بدن است.
با دانست که هر فرد دارای مزاج خاص خود است و این مزاج با دیگران متفاوت است دانشمندان طب گیاهی معتقدند:
همانطور که افراد از حیث شکل ،اندام،قد،وزن و بالاخره صورت ظاهری تفاوت دارند از حیث حالت وضعیت بدنی نیز مختلف اند. این اختلاف به دلیل موادی است که بدن آنها را می سازد.
حالت و وضع بدنی هر فرد را مزاج میگویند.

مزاج عبارت است از طرز واکنش شخصی در مقابل عوامل مرضی،در طرز واکنش اشخاص‌،برخی از واکنش ها ثابت است و بیشتر دیده می شود،برخی واکنش ها متغیر است از این واکنش ها مزاج فرد را میتوان شناخت.
در میان اعمالی که حیات انسان به آنها متکی است،اعمال شیمیایی بیشتر از اعمال فیزیکی مورد اهمیت است.بنابراین مزاجها روی اعمال شیمیایی بدن از هم متمایز می گردند اعمال شیمیایی بر چهار گونه است که متابولیسم بدن را تشکیل می دهند.
۱.آنابولیسم
یعنی اعمالی که توسط آن مواد غذایی به انسان زنده تبدیل می گردد.
۲و۳.کاتابولیسم
یعنی اعمالی که توسط آن انسان زنده تولید نیرو میکنند،عمل کاتابولیسم مربوط به اعضای تنفس است که عمل تهویه بدن به آن مربوط می باشد.کبد که تهیه مواد قندی و دفع مواد سمی را به عهده دارد در عمل کاتابولیسم شرکت میکند.
۴.عمل دفع
عمل دفع مواد مضره و خروج آنها از بدن است.
یکی از این چهار عامل به صورت ارثی در بدن انسان وجود دارد.
مزاج ممکن است گرم،سرد،خشک و رطوبتی باشد که گرمی رابه علت وجود انرژی و سردی را به علت تفرق و ضعف،رطوبت را به علت جمع شدن مایعات در سلول های بدن و خشکی را بیانگر حالاتی از ماده می دانند.
می دانیم که فعل و انفعالات شیمیایی بدن تحت نظر مستقیم سلسله اعصاب نباتی و غدد مترشحه داخلی انجام می گیرد،هر اختلاف و نارسایی که در بدن پیدا می شود مربوط به کم یا زیاد کار کردن این دو دستگاه می باشد.مزاج

  • انواع مزاج ها

۱.مزاج های ساده
مزاج گرم،مزاج سرد،مزاج تر،مزاج خشک
۲.مزاج های ساده و مرکب
مزاج گرم و تر ،گرم و خشک،سرد و تر،سرد و خشک
۳.مزاج های مادی یا معتدل
مزاج دموی(ریوی)،مزاج صفراوی(کبدی)،مزاج بلغمی(هاضمه ای)،مزاج سوداوی(عصبی)
مزاج های مادی مانند مزاج های ساده و مرکب میباشند مزاج عصبی خود به دو قسمت تقسیم می شود،عصبی ضعیف،عصبی قوی
خوشحالیم که با این مقاله که از سایت مجله سلامت نیوشانیک تهیه شده بود در خدمت شما بودیم ،در مطلب بعدی در مورد علائم مزاج ها برای شما مقاله ای ارسال خواهیم کرد. 

مزاج چیست؟ was last modified: مهر 20ام, 1397 by کارشناس فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner