محصولات پسندیده شده توسط شما

محصولات انتخاب شده برای مقایسه

محصولی اضافه نکردید !

شاخص توده بدنی یا BMIپنج شنبه 19, مهر 1397

محاسبه شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی یا BMI

شاخص توده بدنی بر اساس قد و وزن محاسبه می گردد

شاخص توده بدنی (BMI) برآورد چربی بدن بر اساس قد و وزن است. این چربی را به طور مستقیم در بدن اندازه گیری نمی کند، بلکه به طور تقریبی استفاده می کند. شاخص توده بدنی می تواند به تعیین اینکه آیا یک فرد دارای  وزن ناسالم یا سالم است، کمک کند.

BMI بالا می تواند نشانه ای از چربی بیش از حد در بدن باشد، در حالی که BMI کم بدن می تواند نشانه ای از چربی خیلی کم در بدن باشد. BMI بالا شانس بیشتری برای ایجاد شرایط خاصی از قبیل بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت را ایجاد می کند. BMIبسیار پایین نیز می تواند باعث مشکلات بهداشتی، از جمله پوکی استخوان، کاهش عملکرد سیستم ایمنی و کم خونی شود.

در حالی که شاخص توده بدنی می تواند برای غربالگری کودکان و بزرگسالان برای مشکلات وزن بدن مفید باشد، اما محدودیت هایی دارد. شاخص توده بدنی ممکن است مقدار چربی بدن را در ورزشکاران و سایر افراد دارای بدن بسیار عضلانی بیش از حد ارزیابی کند. همچنین ممکن است مقدار چربی بدن را در افراد مسن و سایر افرادی که توده عضلانی را از دست داده اند، پایین بیاورد.


BMI Fitshape - شاخص توده بدنی یا BMI

محاسبه شاخص توده بدنی

BMI با تقسیم وزن فرد به وسیله مربع قد آنها محاسبه می شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) یک ماشین حساب ساده کودکان و نوجوانان BMI برای سنین ۲ تا ۱۹ و یک ماشین حساب BMI بزرگسالان برای سنین بالای ۲۰   سال فراهم کرده است.

برای محاسبه BMI، شما می توانید قد را به فوت و وزن را به پوند وارد کنید. ماشین حساب همچنین نمودارهای وزنی را برای کمک به شما در تفسیر نتایج ارائه می دهد.

شاخص توده بدن برای افراد مختلف در تمام طول سال محاسبه می شود. با این حال، BMI در بزرگسالان و کودکان متفاوت است.


BMI Body Mass Index - شاخص توده بدنی یا BMI

شاخص توده بدنی در بزرگسالان

بزرگسالان ۲۰ سال و بالاتر می توانند BMI خود را بر اساس مقادیر استاندارد وزن تعریف کنند. اینها برای مردان و زنان در تمام سنین و انواع مختلف بدن مشابه است:

وضعیت BMI

زیر ۱۸٫۵ وزن کم

۱۸٫۵ – ۲۴٫۹ عادی

۲۵٫۰ – ۲۹٫۹ اضافه وزن

۳۰٫۰ و بالاتر چاقی


 

شاخص توده بدنی در کودکان

BMI برای افراد زیر ۲۰ سال متفاوت است. در حالی که برای تعیین شاخص BMI برای همه گروه های سنی از فرمول مشابه استفاده می شود، پیامدهای آن برای کودکان و نوجوانان بسته به سن و جنس متفاوت است. مقدار چربی بدن با سن تغییر می کند. این نیز در پسران و دختران جوان متفاوت است. دختران معمولا مقدار بیشتری چربی بدن به دست می آورند و زودتر از پسران رشد می کنند.

برای کودکان و نوجوانان، CDC با استفاده از نمودارهای رشد سن برای نشان دادن شاخص توده بدنی به عنوان رتبه بندی درصد مشخص می شود. هر درصد، BMI کودک را نسبت به سایر فرزندان همان سن و جنس بیان می کند. به عنوان مثال، اگر BMIبالاتر از ۹۵ درصد باشد، یک کودک چاق شناخته می شود.

جدول زیر محدوده درصد وزن را نشان می دهد:

پایین تر از ۵ زیر وزن

۵ تا ۸۵ وزن طبیعی یا سالم

۸۵ تا ۹۵ اضافه وزن

۹۵ و بالاتر چاقی


calcolo calorie - شاخص توده بدنی یا BMI

شاخص توده بدنی و سلامتی

با توجه به مطالعات مؤسسات ملی بهداشت، از هر سه بزرگسال دو نفر اضافه وزن دارند و یکی از سه نفر به عنوان چاق شناخته می شود. حدود ۱۷ درصد کودکان و نوجوانان (سنین ۲ تا ۱۹ سال) چاق هستند.

افراد به دلیل عدم تعادل انرژی، وزن اضافه می کنند. بدن برای انجام کار، نیاز به دریافت مقدار مشخصی انرژی از غذاها دارد. این انرژی در قالب کالری به دست می آید. وزن شما معمولا زمانی ثابت می ماند که شما همان مقدار کالری را مصرف می کنید که بدن شما هر روز آن را می سوزاند. اگر مقدار کالری دریافتی از مقداری که می سوزانید بیشتر باشد، در طول زمان دچار اضافه وزن خواهید شد.

 

عدم تعادل انرژی قطعا یکی از بزرگترین عوامل در افزایش وزن است. با این حال، وزن ایده آل شما عمدتا توسط ژنتیک و همچنین انواع غذاهایی که می خورید و چقدر ورزش می کنید تعیین می شود. اگر BMI بالا دارید، مهم است که آن را پایین بیاورید، بنابراین شما در وضعیت وزن سالم هستید. BMI بالا با خطر بیشتری برای ایجاد شرایط جدی سلامتی همراه است، از جمله:

بیماری قلبی

فشار خون بالا

بیماری کبد

آرتروز

دیابت

سکته مغزی

سنگ کلیه

سرطانهای خاص، از جمله سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان کلیه

با این حال، مطالعات جدید نشان می دهد که چربی بدن، نه شاخص توده بدنی، بیشتر با خطرات سلامتی بالا مرتبط است. شما می توانید چربی بدن را پایین بیاورید و حداقل سه بار در هفته ورزش کنید تا وزن سالم داشته باشید. شما همچنین باید عادات رژیم خاصی را دنبال کنید، مانند خوردن تنها زمانی که شما گرسنه هستید، و رژیم غذایی را انتخاب کنید که غنی از کل مواد غذایی فرآوری شده است. شما همچنین ممکن است از مشاوره تغذیه ای بهره مند شوید. متخصص تغذیه می تواند به شما آموزش دهد که غذاهای مصرفی باید چگونه باشد و چقدر غذا برای کاهش وزن باید بخورید.

BMIcalc W1607 ts526791461 600x330 - شاخص توده بدنی یا BMI

BMI  پایین نیز مانند BMI بالا می تواند باعث مشکلات سلامتی زیادی شود از جمله:

پوکی استخوان

کاهش عملکرد سیستم ایمنی

مشکلات قلبی

کم خونی ناشی از کمبود آهن

اگر BMI کم باشد، در رابطه با وزن مناسب خود با دکتر مشورت کنید. در صورت نیاز، افزایش مقدار مواد غذایی که هر روز مصرف می کنید یا کاهش میزان فعالیت ورزشی می تواند به افزایش وزن کمک کند.

شاخص توده بدنی یا BMI شاخص توده بدنی بر اساس قد و وزن محاسبه می گردد شاخص توده بدنی (BMI) برآورد چربی بدن بر اساس قد و وزن است. این چربی را به طور مستقیم در بدن اندازه گیری نمی کند، بلکه به طور تقریبی استفاده می کند. شاخص توده بدنی می تواند به تعیین اینکه آیا یک فرد دارای  وزن ناسالم یا سالم است، کمک کند. BMI بالا می تواند نشانه ای از چربی بیش از حد در بدن باشد، در حالی که BMI کم بدن می تواند نشانه ای از چربی خیلی کم در بدن باشد. BMI بالا شانس بیشتری برای ایجاد شرایط…

به این پست رای بدهید

۰%

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
شاخص توده بدنی یا BMI was last modified: مهر 19ام, 1397 by کارشناس فروش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner