روان شناسی

خانم ها یا آقایان

اهمیت دادن خانم ها به بیماری بیشتر است یا آقایان؟

اهمیت دادن خانم ها در مورد بیماری بیشتر است یا آقایان؟

یکی از موضوعات مورد علاقه خانم ها،صحبت از بیماری ها و مشکلات خودشان و یا دیگران است.در مهمانی ها گهگاه خانم هایی را می بینیم که علائم بیماری شان را برای همه توضیح میدهند،آدرس مطب پزشکان را رد و بدل می کنند و حتی برای هم،نسخه تجویز میکنند.

young couple 1 760x400 - خانم ها یا آقایان
این مساله از نظر روان شناسان توجیه شده است. به عقیده آنها، خانم ها بیشتر به علائم بدنشان گوش می کنند و به پزشک مراجعه می کنند، اگر چه گاهی اوقات مشکل خاصی وجود ندارد،اما به طور کلی این روحیه خانم ها موجب می شود، زودتر بیماری ها در آنها تشخیص داده شود و از سلامت بیشتری برخوردار باشند. درباره آقایان، این مساله بر عکس است.

بسیاری از آقایان دوست ندارند به پزشک مراجعه کنند و بعضی دوست ندارند حتی به بیماری فکر کنند. به همین دلیل، به عقیده برخی روان شناسان، این دسته از آقایان از مکانیسم اینکار استفاده می کنند.به گفته آنان، برخی آقایان مانند کبک سرشان را زیر برف می کنند و امیدوارند با بیرون آوردن سرشان، مشکل شان هم برطرف شده باشد.

《خود خوب می شود》 این همان جمله معروفی است که آقایان راجع به علایم بیماریشان می گویند و اغلب این افراد زمانی به پزشک مراجعه میکنند که بیماری در مرحله پیشگیری خود است.تازه در این مرحله هم همسرشان مجبورشان کرده تا به پزشک مراجعه کنند.

برسی مراکز درمانی مختلف و بیمارستانها هم این مساله را،که آقایان بسیاری از علایم غیر طبیعی بدن خود را نادیده می گیرند، تایید می کند.طبق مطالعات انجام شده ، پنج علامت زیر شایع ترین علایمی هستند که آقایان از آنها غفلت می کنند.

درد قفسه سینه

شاید فکر کنید این علامتی باشد که فردی ممکن است فراموش کند و یا چطور ممکن است کسی به درد قلبی توجه نکند؟ اما متخصصان می گویند این اتفاقی است که همیشه می افتد. اغلب آقایان فکر می کنند این فقط مشکل کوچکی است؛ یا سوء هاضمه دارند و درد قلبی خود را به درد معده نسبت می دهند و یا به علت استرس و فشار کار، کمی به قلبشان فشار آمده که با استراحت خوب میشود، در حالیکه که در تمام این مدت ممکن است یک مشکل قلبی در حال شکل گرفتن باشد. شایع ترین علامت پیش از سکته قلبی در آقایان، ابتدا درد قفسه سینه و سپس انکار آن از سوی بیمار است! با هر نوع احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه و فشار قلبی یا تنگی نفس و درد تیر کشنده، باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد .

شکم بزرگ

متخصصان تغذیه معتقدند که چربی شکم بدترین نوع چربی است که به راحتی نمی توان از شر آن خلاص شد. در حالی که خانم ها هر نور لاغری را امتحان میکنند تا در یک فرم سالم و مناسب قرار بگیرند، ولی بسیاری از آقایان تنها کاری که می‌کنند این است که به سایز شلوار ها و کمربند هایشان اضافه می‌کند. شکم بزرگ و چاقی مردان می‌تواند علامت خاموش چند باری باشد.بزرگ شدن شکم نشانه کاهش تستو سترون( هورمون مردانه) است و از طرفی می تواند احتمال ابتلا به دیابت و بیماری عروق کرونر قلبی را افزایش دهد و یا نشانه بالا بودن کلسترول خون باشد، در حالی که بعضی آقایان آن را به عنوان ژستی مردان دوست دارند.

بی میلی جنسی

در بسیاری از مواقع این بی میلی جنسی ممکن است ناشی از مسائل روحی و روانی باشد، اما نباید آن را نادیده گرفت. طبیعی بودن میل جنسی نشانه ای از سلامت کل بدن. بی میلی جنسی شاید ناشی از مشکلات عروق خونی آلت تناسلی باشد که خود نشانه مشکلات عروق خونی قلب و مغز است.
متخصصان می گویند آقایان به جای استفاده از قرص هایی مانند ویاگرا باید یکبار هم به پزشک مراجعه کنند تا دوباره مشکلات جنسی شان با او مشورت کنند.به طور معمول، در این مواقع پزشک به‌دنبال بیماری عروق کرونری قلب، فشار خون بالا و کلسترول بالا خواهد بود که می‌توانند اختلالات نعوظی را به دنبال داشته باشد.

تکرر ادرار

چیز مهمی نیست لابد هندوانه زیاد خوردم! تکرر ادرار از آن علایمی است که اغلب آقایان آن را علامت طبیعی بالا رفتن سن می‌دانند و بدون آنکه علت آن را بدانند، به آن توجه نمی کنند. تکرر ادرار در آقایان مسن، اغلب به دلیل بزرگی خوش خیم پروستات به وجود می آید که قابل درمان است. التهاب پروستات به دلیل عفونت یا تحریک هم می تواند تکرر ادرار را موجب شود.

اندازه گیری psa( آنتی ژن اختصاصی پروستات)، معاینه پروستات و آزمایش های کلیوی،حتما باید پس از مراجعه به متخصص بیماری های مجاری ادراری انجام شود.اعتیاد به داروهای مجاز《 هر شب باید یک دیازپام بخورم وگرنه خوابم نمی برد》. اغلب آقایان تصور می کند اعتیاد فقط استفاده از منقل و وافور است و متوجه نیستند که گاهی یک قرص استامینوفن ساده هم می تواند آنها را معتاد کند. در بسیاری از این افراد شاید یک کمر درد، آرتروز کتف، دل درد و یا بی خوابی مقدمه استفاده از داروها تجویز شده از سوی پزشک باشد و چند سال بعد می‌بینند که باید هنوز از آن قرص‌ها استفاده کنند و به آنها عادت کرده‌اند، در حالی که از آن مشکل اولیه خبری نیست.

اعتیاد به داروهای مجاز، مسئله‌ای است که بسیاری از آقایان به هیچ وجه متوجه آن نیستند و آن را طبیعی می‌دانند، در حالیکه عادت به مصرف این داروها چیزی کم از یک اعتیاد واقعی ندارد و همان مشکلات را به دنبال دارد و باید به آنها عوارض جانبی داروها را هم اضافه کرد. داروها را باید فقط بر اساس دستور پزشک و در مدت زمان تعیین شده مصرف کرد و در صورت اعتیاد به دارویی خاص به هیچ وجه ناگهان مصرف آن را قطع نکرد.
امیدوارم که با مطالعه این مطلب که توسط مجله سلامت نیوشانیک تهیه شده است ت انسته باشیم کمکی به شما عزیزان کنیم

به این مطلب رای بدهید

۰%

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن