سبک زندگی

انواع مزاج

با سلام و درود خدمت تمامی شما عزیزان در این مقاله قصد داریم که انواع مزاج ها را برای شما توضیح دهیم تا بیشتر با این مزاج ها آشنا شوید . در نظر داشته باشید که تشخیص مزاج کاری بسیار دشوار است پس برای شناخت دقیق مزاج خود باید به متخصص طب سنتی مراجعه کنید .

کارشناس طب سنتی محمد رضایی ۰۹۱۹۶۵۱۹۶۹۱

انواع مزاج ها

انواع مزاج

مزاج صفراوی

شخصی که مزاجش صفراوی باشد علائمی مثل گرمی و خشکی پوست،زردی رنگ چهره یا زیتونی داشته و خون این افراد دارای املاح صفراوی است.بافت های سلولی بدن آنها آغشته از ترشحات کبدی است و دارای بافت سلولی بدنی سفت و سخت ،لاغر و رشته های عضلانی آنها واضع و پیداست.

استخوان های بدنشان برجسته و خطوط چهره اشان نمودار است،تنفس و نبض آنها سریع ،خوابشان کوتاه و همراه با آشفتگی است.حرکات آنها سریع و تند و عجول در کارها،حسود و خشمگین در امور می باشد.

علائم مزاج بلغمی
صاحبان مزاج لنفاوی عموما دارای چربی زیاد ،پوستشان سرخ ،بدن آنها سرد و نرم،عضلاتشان مثل اعمالشان عموما کند و افراد تنبلی هستند.خواب آنها سنگین و عمیق ‌و حرکاتشان آهسته و آرام،دست ها و اندامشان مثل دست مرده،کوشش و فعالیت آنها کم و با بی قیدی همراه است.

علائم مزاج دموی  

در این اشخاص گردش خون خیلی تند و سریع ،پوست بدنشان سرخ و رنگین و گرم است،مخاط های آنها قرمز(مثل چشمان و زبان)عروق بدنشان باز و متسع نبض کامل و پر،اشتهای فراوان ،خواب عمیق و راحت،حرکاتشان وسیع،دست ها چاق و کف دست هایشان گرم است.

علائم مزاج سوداوی 

همچنان که قبلا در مقاله مزاج چیست ذکر شد این مزاج به سوداوی قوی و سوداوی ضعیف تقسیم می شود.علائم سوداوی ضعیف عبارت است از کندی عکس العمل(به علت ضعف اعصاب)و کندی کار قلب و ریه،پریدگی رنگ چهره و افتادگی خطوط صورت،غمگین و غصه دار بودن،خودخور، متنفر و فراری از کار و کوشش اما در نهاد افراد ثابت قدم و پابرجا هستند.

علائم سوداوی قوی 

تندی و با فشار عصبی یعنی عکس العمل شدید حرکات سریع و خشن ،قلب و ریه تند و سریع،چشم ها درخشان و براق، فعالیت خیلی زیاد و افرادی بی ثبات،قابل تحریک و خیالاتی،تحت سریع عوامل قرار میگیرند. با خواب های ناراحت کننده و مهیج و مضطرب هم آغوشند.

دو گونه مزاج دیگر تشخیص داده شده است که به نام مزاج رطب یا تر و دیگری مزاج یابس یا خشک نامیده می شوند.در این جا گرمی و سردی مزاج در کار نیست این گونه مزاج ها را سارج رطب یعنی ساده تر و سازج یابس یعنی ساده خشک گویند.برای آشنا شدن با این دو مزاج بایستی به مثال زیر توجه نمود: اگر به دو شخص سالم که هیچ گونه ضایعات و اختلافی در اعضای بدن خود نداشته و از نظر سن،وزن،قد و سایر مشخصات ظاهری لا هم یکسان بوده و تفاوتی نداشته باشند ، آدرنالین به مقدار کم تزریق کنیم یا بخورانیم یکی از این دونفر آدرنالین را به خوبی تحمل کرده و دیگری ممکن است به تپش قلب و ناراحتی مبتلا گردد.شخصی که حساسیت نشان داده است دارای اعصاب حساس در مقابل آدرنالین است ، در صورتی که دومی این حساسیت را ندارد.

حال اگر به همین دو نفر ازرین به مقدار کم تزریق کنیم یا بخورانیم یکی از آنها حساسیت نشان داده در صورتی که دیگری از ازرین در امان است. نمونه این اشخاص در هر محیطی زیاد دیده می شود (مثل تفاوت ویار در خانم های آبستن، همه آبستنند اما در یکی یا چند نفر آنها ویار دیده می شود).

حکمای قدیم از جمله ابو علی سینا ، آنها را که تحریک پذیرند،دارای مزاج رطب یا تر و دسته ای که حساس نیستند دارای مزاجی یابس یا خشک می دانند.

امیدواریم که این مقاله که توسط مجله سلامت نیوشانیک تهیه شده است رضایت شما را جلب کرده باشد همواره به یاد داشته باشید که جهت استفاده گیاهان دارویی باید از یک کارشناس گیاهان دارویی مشاوره بگیرید .

به این مطلب رای بدهید

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن